Autor: Piotr Dziura

Komentarze ekspertów

Obligacje korporacyjne: Papiery firm zyskowne i użyteczne

Choć oficjalne stopy procentowe utrzymują się na poziomie 1,5 proc. nieprzerwanie od prawie półtora roku, odsetki oferowane przez banki nieustannie idą w dół, zniechęcając do oszczędzania. Na obligacje firm, oferujące znacznie wyższe odsetki, warto więc spojrzeć zarówno w kontekście atrakcyjnego narzędzia budowania kapitału, jak i jego efektywnego wykorzystania w gospodarce.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Obligacje korporacyjne: Niewiele zagrożeń dla hossy

dziura.piotr.gerda.broker.03.400Ostatnie tygodnie wskazują, że nasz dynamicznie rozwijający się rynek papierów dłużnych firm wchodzi w fazę hossy, biorąc pod uwagę popyt na oferowane emisje. Nie przenosi się ona jednak na Catalyst, na którym nie występuje zjawisko windowania cen obligacji do nieracjonalnych poziomów. Nie widać zbyt wielu zagrożeń, które mogłyby rodzić niebezpieczeństwo załamania koniunktury.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Obligacje korporacyjne: czas na fundusze private bonds

Od kilkunastu miesięcy fundusze papierów dłużnych osiągają słabe wyniki i notują odpływ klientów. Część inwestorów przenosi kapitał do funduszy obligacji korporacyjnych, przynoszących wyższe stopy zwrotu. Nie trafia on jednak do mniejszych, często innowacyjnych firm o dużym potencjale, oferujących atrakcyjne oprocentowanie, ale charakteryzujących się też większym ryzykiem. Być może dobrym pomysłem w tym przypadku byłoby powielenie modelu private equity na rynku obligacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bankowość

Obligacje korporacyjne: Kredyt może być trudniej dostępny

gerda.broker.01.400x413Choć dominuje obiegowa opinia, że banki mają się doskonale, a jej pochodną są zapowiedzi ukrócenia im cugli, liczby wskazują na pogarszanie się wyników. Dodatkowe koszty związane z kredytami we frankach, czy wprowadzenie nowych obciążeń podatkowych, może w niedalekiej przyszłości ograniczyć skalę kredytowania firm. Tym bardziej więc warto przymierzać się do rynku obligacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

Obligacje korporacyjne: Kredyt może być trudniej dostępny

gerda.broker.04.400x273Choć dominuje obiegowa opinia, że banki mają się doskonale, a jej pochodną są zapowiedzi ukrócenia im cugli, liczby wskazują na pogarszanie się wyników. Dodatkowe koszty związane z kredytami we frankach, czy wprowadzenie nowych obciążeń podatkowych, może w niedalekiej przyszłości ograniczyć skalę kredytowania firm. Tym bardziej więc warto przymierzać się do rynku obligacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Poradnik emitenta obligacji: Obligacje korporacyjne – Nowa ustawa zaczyna działać

gerda.broker.04.400x273Od początku lipca wchodzą w życie przepisy nowej, uchwalonej pod koniec ubiegłego roku, ustawy o obligacjach. Nie wprowadza ona rewolucyjnych zmian, lecz porządkuje część kwestii, dotychczas formalnie nieuregulowanych, rozszerza możliwości emisji obligacji oraz wzmacnia pozycję inwestorów i sprzyja bezpieczeństwu rynku, nie krępując przy tym nadmiernie możliwości emitentów.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Poradnik emitenta obligacji: Obligacje korporacyjne – Pieniądz będzie drożał powoli

gerda.broker.04.400x273Trwające od kilku tygodni dynamiczne zmiany na światowym, a także polskim rynku długu, nie przekładają się w większym stopniu na sytuację emitentów obligacji korporacyjnych. Choć rentowność papierów skarbowych poszła mocno w górę, stawki WIBOR ledwie drgnęły. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Dopiero bardziej wyraźna perspektywa podwyżek stóp procentowych mogłaby mocniej ruszyć rynkiem.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Poradnik emitenta obligacji: Obligacje korporacyjne – Poznaj swojego inwestora

Choć do tej pory z powodzeniem emisji, czyli znalezieniem chętnych do kupna obligacji, firmy najczęściej nie miały problemu, warto przyjrzeć się bliżej profilowi i strukturze inwestorów, działających na rynku korporacyjnych papierów dłużnych. Takie spojrzenie pomoże ustalić warunki emisji w sposób dostosowany do ich wymogów, a więc usprawnić przygotowanie i przeprowadzenie całej operacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2